Image default
Wypowiedzi

Juan Mata w “The Premier League Show”

Gary Lineker | Juan Mata | The Premier League Show

Juan Mata był gościem najnowszego odcinka programu “The Premier League Show”, którego gospodarzem jest Gary Lineker. Hiszpan opowiedział o relacjach z Jose Mourinho, planach na przyszłość i obecnych wynikach Manchesteru United.

Rozmowa pomiędzy gospodarzem popularnego “Match Of The Day” a pomocnikiem Manchesteru United miała miejsce w galerii sztuki. Były napastnik reprezentacji Anglii zapytał Juana o jego stopień zaangażowania w sztukę.

Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć. Sztuka jest szalenie interesująca i zupełnie inna od futbolu, dzięki czemu potrafię oczyścić swój umysł.

Lubię sztukę współczesną i pop art. Bardzo szanuję kreatywnych ludzi i staram się taki być na boisku do piłki nożnej.

Staram się dokończyć studia. Nie wiem kiedy mi się to uda, ale na pewno kiedyś je ukończę.

Juan Mata trafił do Anglii w 2011 roku. Transfer wzbudził wiele kontrowersji ze względu na posturę pomocnika.

Transfer do Anglii był ryzykowny. Wszyscy mówią, że aby grać na Wyspach musisz być silny i wysoki. Nie bałem się tego, bo wierzę, że jeśli posiadasz umiejętności to poradzisz sobie wszędzie.

Uwielbiam angielską piłkę i sposób w jaki jestem traktowany. Z Old Trafford jest związanych wiele wspaniałych osobowości. Gdy wchodzisz na murawę widzisz trybunę Sir Alexa Fergusona czy Sir Bobby’ego Charltona. W tym momencie uświadamiasz sobie, że jesteś w jednym z największych klubów świata. Chcę wygrać Premier League i Ligę Mistrzów z Manchesterem United. To będzie coś wyjątkowego. Mam nadzieję, że uda nam się wypełnić postawione przed nami cele.

– Drużyna gra dobrze, chociaż nasze wyniki czasami pozostawiają wiele do życzenia. Idziemy w dobrym kierunku, chociaż musimy być bardziej regularni. Brakuje nam skuteczności, szczególnie w meczach na Old Trafford. Musimy wygrywać, ale niestety w piłce nożnej nie zawsze zwyciężają ci, którzy na to zasługują. Wydaje mi się, że jeśli wygramy 3-4 mecze z rzędu to wrócimy do czołowej czwórki Premier League.

Nie wydaje mi się, że zawodnicy z Hiszpanii zawsze są inteligentniejsi od zawodników z Anglii. Znam wielu Anglików, którzy rozumieją piłkę nożną. To dla mnie bardzo ważne, ponieważ w futbolu nie zawsze chodzi o statystyki. Inteligencja to kwestia chęci, a nie miejsca urodzenia.

Hiszpańscy piłkarze uwielbiają rywalizację. To jedna z najlepszych cech, jeśli przeprowadzasz się do obcego kraju.

Historia stosunków Juana Maty z Jose Mourinho jest długa i skomplikowana. Gospodarz spytał Hiszpana o powody rozstania się z Chelsea po przybyciu Mourinho na Stamford Bridge w 2013 roku.

Czasami w życiu przychodzi czas na zmiany. Trzeba się z tym pogodzić. Po przyjściu Jose nie grałem za wiele. Otrzymałem ofertę ze wspaniałego klubu, więc nie zastanawiałem się długo. Odejście nie było efektem kłótni, a naszych różnic w filozofii futbolu. Teraz pracujemy razem i wszystko jest w porządku.

Byłem na wakacjach w momencie, gdy ogłoszono, że Jose zostanie nowym menadżerem Manchesteru United. Postanowiłem trenować z całych sił i dawać z siebie wszystko. Wydaje mi się, że ludzie zbyt wiele dyskutowali o mnie i Jose w tamtym momencie. Ja wolę wyrażać siebie na boisku niż dyskutować werbalnie.

Lineker zapytał Hiszpana czy dostrzega sygnały powrotu Manchesteru United do czołówki europejskiego futbolu.

Jose Mourinho rozumie co oznacza bycie menadżerem Manchesteru United. Rozumie historię klubu, a to jest warte każdych pieniędzy. Zdaje sobie sprawę z filozofii i stylu gry, którego oczekują kibice, a to jest najważniejsze.

Man Utd latem 2016 roku dokonał kilku znacznych wzmocnień. Mata wypowiedział się na temat nowych nabytków.

Ibra jest szalenie ekscentryczny, ale jest fantastycznym piłkarzem. Wyróżnia się asertywnością, chociaż potrafi żartować.

Mogę sobie tylko wyobrażać jak czuje się Paul Pogba. Cena sprawiła, że wszyscy oczekują od niego cudów. Tylko Messi i Cristiano Ronaldo potrafią strzelać w każdym meczu i nikt inny nie jest w stanie wejść na ten poziom. Jesteśmy ludźmi i możemy starać się z całych sił, aby grać na miarę własnych możliwości, ale pewnych barier nie przeskoczymy.

Gary zauważył, że Juan jest jednym z najbardziej popularnych piłkarzy i bardzo rzadko spotyka się z krytyką.

Zazwyczaj nie jestem atakowany. Nie skupiam się na tym, czy jestem lubiany czy nie. Po prostu chcę być normalny. Jestem człowiekiem, a dopiero w drugiej kolejności piłkarzem. Jestem wdzięczny, że mogę spełniać się w zawodzie o którym zawsze marzyłem.

Wadą mojej profesji jest ogromna presja i odpowiedzialność. Gramy na oczach milionów ludzi, a to nie jest łatwe. Musimy grać ciągle na tym samym poziomie, bo szybko możemy zaliczyć zjazd w dół. Oprócz tego w wieku dwudziestu kilku lat chcesz wyjść wraz ze znajomymi w tygodniu, jednak nie możesz, ponieważ twoją drużynę czeka ważny mecz.

Na koniec wywiadu Juan w żartobliwy sposób odpowiedział na pytanie o swoją przyszłość.

Chciałbym poprowadzić “Match of the Day”.

Jeszcze nie wiem co planuję. Kiedyś myślałem, że po zakończeniu kariery zerwę z piłką nożną, ale teraz nie jestem już, co do tego przekonany.

Cały wywiad w oryginalnej wersji językowej możecie obejrzeć TUTAJ.

Podobne artykuły

Fred: Chcę już wybiec na murawę, stęskniłem się za futbolem

Mateusz Motyka

Henderson: Dam radę wygrać rywalizację z De Geą!

Mateusz Motyka

Mills: James może być kluczowy dla United

Mateusz Motyka