628-390-historia-4

Zakończenie poprzedniego sezonu zwiastowało łatwą drogę po mistrzostwo First Division, ale niestety oczekiwania przerosły możliwości. Tak na koniec sezonu Manchester zanotował tylko 10 zwycięstw, skończyło się to ponownym spadkiem z ligi. Sezon w niższej lidzie poszedł gładko i tak oto plasując się na drugim miejscu powrócili do First Division. Scott Duncan opuścił klub, a nowym menadżerem został Walter Crickmer.

W sezonie 1939/1940 diabłom udało się utrzymać w lidzie zajmując 14 miejsce. Kilka miesięcy po tym wydarzeniu liga została zawieszona przez wzgląd na wybuch II Wojny Światowej.

11 marca 1941r. podczas nalotu Niemców na Anglię stadion został zbombardowany. Spustoszenia były spore, lecz w ciągu kilku lat stadion został przywrócony do stanu przed zbombardowaniem.

W 1945r. Matt Busby czynnie biorący udział w II Wojnie Światowej, pełniący służbę w Batalionie Pułku Królewskiego Liverpool, został nowym szkoleniowcem klubu z Old Trafford. Podpisał 5-letni kontrakt. Już na początku swojej pracy w klubie ściągnął do Niego takich zawodników jak Johny Morris, Jack Rowley, Stan Pearson, Jimmy Delaney oraz Charlie Mitten. Już w pierwszym sezonie (1946/1947) zespół zajął drugie miejsce, ustępując tylko Liverpoolowi. W 1948r. Matt Busby zdobył, pierwszy raz od prawie 40 lat, Puchar Anglii. Kolejnym celem zmotywowanego menadżera było mistrzostwo Anglii. Od zakończenia wojny aż do 1950r. klub czterokrotnie zostawał vice-mistrzem, a raz znalazł się jedną pozycję za podium.

Matt Busby postanowił wprowadzić do Swojego zespołu młodzież, która później została ochrzczona „Dzieciakami Busby’ego”. Pierwsi byli Blanchflower oraz Bryne. W sezonie 1951/1952 Manchester United pierwszy raz od 1911r. zdobył mistrzostwo Anglii. W sezonie 1953 do zespołu dołączył Duncan Edwards.

W sezonach 55/56 i 56/57 Bryne wznosił trofeum za wygranie League Championship, a w późniejszych latach dołączali do Niego Eddie Colman, David Pegg oraz Mark Jones. Aby nie opierać siły Diabłów jedynie na młodzieży, trener ściągał do zespołu gwiazdy jak Tommy Taylor czy bramkarz Harry Gregg.

W lutym 1958r. Manchester United zwyciężył w Belgradzie z Crveną Zvezdą. Po dwóch meczach z klub z Anglii awansował do kolejnej rundy. Piłkarze wsiedli do samolotu w drogą powrotną z przesiadką w Monachium…

…(już za tydzień kolejna część historii Manchesteru United)

Autor: kajtii