628-390-historia-3

Manchester United wrócił do ligi  30 sierpnia 1919 roku. Z ostatniego spotkania, przed wojną, zostało tylko dwóch graczy.  Drużynie nie przeszkodziło to w zdobyciu 3 punktów w pierwszej kolejce. Sezon 1919/20 zespół zakończył na 12. miejscu. Nowym bohaterem kibiców został Joe Spence, strzelec 14 bramek, co było najlepszym wynikiem w historii. W kolejnym sezonie klub skończył jedną lokatę dalej.

Kolejnym trenerem został John Champan. W sezonie 21/22 klub spadł z najwyższej klasy rozgrywkowej. Wrócił do Niej dopiero w 1925r. Swój powrót drużyna zwieńczyła zajmując 9 miejsce. W tym też sezonie klubowi udało się dojść bardzo wysoko w pucharze FA, a „tron” ligi spadł rywal zza miedzy – Manchester City. Niestety, kibicom nie było dane za długo cieszyć się tym faktem. Już w następnym sezonie zawieszono trenera Johna Champana bez podania oficjalnej przyczyny do mediów. Jego następcą został Herbert Bamlett.

Bamlett nie odnosił żadnych sukcesów jako manager, a jego drużyna zaliczała głównie regress – 15. miejsce w sezonie 1926/27, 18. w sezonie 1927/28. Dopiero w roku 1929 drużyna ulokowała się na 15 pozycji, a wszystko za sprawą piłkarza Joe Spence’a, który nie przestawał strzelać goli.

W maju roku 1931 Manchester United z „niesamowitą” ilością, bo aż 27 porażkami na koncie i utratą 115 goli spadł do Second Division. Zakończyło się to w sposób dość oczywisty: Herbert Bamlett pożegnał się ze stanowiskiem menedżera, a za sterami klubu zasiadł Walter Crickmer. Kibice odwrócili się do klubu i przestali przychodzić na mecze. Zaczęły się problemy finansowe, cierpieli głównie piłkarze, którym przestano wypłacać pensję.

Kolejny manager – Scott Duncan nie umiał zapanować nad klubem przez co Manchester United spadł to Third Division! W kolejnym roku szczęśliwym golem w końcówce spotkania klub z Old Trafford utrzymał się i nie spadł jeszcze niżej. W tym samym roku Manchester City wygrał FA Cup. Warto wspomnieć, że wznosił go również Matt Busby. W sezonie 34/35 klub zajął 5 miejsce, aby w sezonie 35/36 zdobyć mistrzostwo 2 ligi, co było największym osiągnięciem klubu od 10 lat.

…(już za tydzień kolejna część historii Manchesteru United)

Autor: kajtii