628-390-historia-2

Pierwszym managerem Manchesteru United został Ernest Mangall. Sprowadził on takich zawodników jak Harry Moger oraz Charlie Sagar, co dało klubowi trzecie miejsce w Second Division w sezonach 1903/04 i 1904/05. W sezonie 06/07 Dick Duckworth, Alex Bell oraz kapitan Charlie Roberts doprowadzili United do ćwierćfinałów FA Cup! Jakby tego było mało, dzięki zajęciu 2 miejsca w drugiej klasie rozgrywkowej zawodnicy po 12 latach nieobecności wrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej w Anglii. W następnym sezonie Manchester United został mistrzami Football Ligue, a następnie w meczu o Tarczę Wspólnoty w 1908r. pokonał mistrzów Ligi Południowej – QPR (4:0).

W 1910r. miejsce miał ogromny przełom. John Henry Davies zakupił ziemię na której w późniejszym czasie powstał ogromny obiekt będący dla wielu twierdzą nie do zdobycia – OLD TRAFFORD. Pierwszy mecz na tym obiekcie został rozegrany 19 lutego 1910 roku. Frekwencja wyniosła aż 80 tysięcy kibiców, a Manchester United uległ lepiej dysponowanemu wtedy Liverpoolowi.  Sezon 1910/1911, czyli pierwszy, który został rozegrany na Old Trafford, zawodnicy zwieńczyli wygraniem Ligi.

Następny sezon był niestety pechowym dla klubu. Obrońcy tytułu zajęli dopiero 13 miejsce, a na ówczesnego trenera – Ernesta Mangall’a spadła ogromna fala krytyki. Ten szukając spokoju przeniósł się do rywala zza miedzy – Manchesteru City… Następcą Mangnalla został JJ Bentley, który zdołał uplasować się z klubem na 4 pozycji w lidze.

W latach 1913-1914r. nastąpiła ogromna rewolucja w klubie. JJ Bentley został głównym sekretarzem, podczas gdy trenerem pierwszego zespołu został John Robson. Po sezonie, który zakończył się dla Manchesteru United porażką, ponieważ tylko 1 punkt uratował ich przed spadkiem do Second Division, wybuchła I Wojna Światowa, a rozgrywki zawieszono do odwołania.

Warto odnotować na koniec tego okresu w historii, że w 1917r. zginął wyborny strzelec Manchesteru United z tamtego okresu – Sandy Turnbull. Został prawdopodobnie zastrzelony we Francji. Dwa lata później liga wznowiła rozgrywki…

…(już za tydzień kolejna część historii Manchesteru United)

Autor: kajtii