628-390-historia-newton-heath

Rok 1870, Manchester, miasto pełne fabryk, zakładów i magazynów. Zamieszkałe przez 400.000 ludzi tętniło życiem i przyciągało do siebie coraz do nowych podróżnych. Firma transportu kolejowego Lancashire and Yorkshire Railway Company postanowiła umieścić swoją część wkładu w gospodarkę miasta w miejscu zwanym Newton Heath. W XIX w. bardzo popularne było organizowanie swoim pracownikom wielu różnych zajęć przy których mogliby się oderwać od tego czym zajmują się na codzień. Firma kolejowa postanowiła założyć w 1878r. klub,  w którym można było grać w: krykiet (najpopularniejszy sport w tamtym okresie w Anglii) oraz w piłkę nożną (sport, który dopiero wznosił się na wyżyny). Nowy klub został nazwany Newton Heath Cricket & Football Club. Aby nie musieć pokonywać długiego dystansu między szatniami (mieszczącymi się w pubie ponad kilometr od miejsca treningu), a boiskiem, postanowiono, że jako szatnie i nieoficjalna siedziba klubu posłuży hotel Shears.

Niestety nie zachowało się wiele informacji o meczach piłkarskich z tamtych czasów, a to dlatego, że nie była to tak popularna dyscyplina sportowa, aby pisano o Niej w gazetach. Można przypuszczać, że mecze były rozgrywane między różnymi fabrykami znajdującymi się w Manchesterze. Barwami klubu były kolory zielony i złoty (kolory Lancashire and Yorkshire Railway). Pierwszym prezydentem klubu został pan Attock, który mógł poszczycić się wielkimi wpływami wśród wysoko postawionych osób w mieście.

Początkowo klub nie odnosił wielkich sukcesów seryjnie przegrywając z drużynami z całej Anglii. Wszystko odemniło się w roku 1884. Wtedy też odbył się turniej Manchester Cup, a tam Newton Heath ku ogólnemu zaskoczeniu doszedł do finału, gdzie niestety musiał uznać wyższość rywali. Drużyna kolejarzy przez 9 edycji turnieju, aż ośmiokrotnie dochodziła do finału zwyciężając przy tym 5 razy. Warto odnotować, że w sezonie 86/87 drużyna Newton Heath w półfinale pokonała spektakularnie (11:1!) Gorton, późniejszy Manchester City (;>).

Warto również wspomnieć, iż Newton Heath w sezonie 87/88 rozegrali spotkanie międzynarodowe z Canadian XI (0:2). Po tym sezonie zespoły, które nie mogły grać w Football League założyły ligę Football Alliance, zielono-złoci “pilnowani” tam końca tabeli.

Chcąc wejść do Football League, Newton Heath postanowili zainwestować w stadion. Klub po bardzo dobrym sezonie awansował na drugie miejsce w Football Alliance. Wtedy też  Football League ogłosiła rozbudowę rozgrywek powiększając First Division i tworząc Second Division. Wszystkie marzenia ludzi żyjących tą drużyną jak i piłkarzy wreszcie się ziściły – zespól przyjęto do First Division!

Pierwszy mecz w lidze drużyna zagrała przeciwko  Blackburn Rovers (3:4).  Pierwszy mecz na własnym stadione, przed 10.000 kibiców, z Burnley zakończył się remisem 1:1 i był to pierwszy punkt Newton Heath (strzelcem bramki na wagę złota był również pierwszy strzelec drużyny – Bob Donaldson). Najwyższymm zwycięstwem drużyny dawnych kolejarzy było pokonanie 10:1 Wolverhampton Wanderers. Do tego momentu drużynie z czerwonej części Manchesteru nie udało się pobić tego rekordu. Utrzymanie zapewniło piłkarzom zwycięstwo w play-off’ach z drużyną z Second Division. Po kolejnym sezonie (pełnym problemów, nie tylko piłkarskich, ale również finansowych) drużyna spadła do niższej ligi przegrywając 0:2 z Liverpoolem  i już nigdy nie zagrała w First Division.

28 kwietnia 1902r. zespół zmienił swoją nazwę na Manchester United. Zmianę zainicjował nowy właściciel klubu, który jak możemy zauważyć z perspektywy czasu – podjął dobrą decyzję. Stroje z zielono-złotych zmieniono na czerwone. Tak zaczęła się pisać piękna historia, choć chyba nikt wtedy nie przypuszczał, że malutki klub z przemysłowego miasta zostanie w przyszłości najbardziej utytuowanym klubem w Anglii i zbierze ogromną rzeszę kibiców na całym świecie.

…(już wkrótce kolejna część historii Manchesteru United)

Autor: kajtii