Image default
Klub

Forbes: Man Utd najbardziej wartościowym klubem piłkarskim świata

628-390-oldtrafford

Jak podaje Forbes, Manchester United został w 2017 roku najbardziej wartościowym klubem na świecie, detronizując zarówno FC Barcelonę, jak i Real Madryt.

W rankingu najbardziej wartościowych drużyn sportowych, sporządzonym przez Forbesa, Manchester United jest najbardziej wartościowym klubem piłkarskim, a ogólnie jest trzecią instytucją sportową na świecie. Lideruje klub z NFL, Dallas Cowboys, a drugie miejsce zajmuje koszykarski klub New York Yankees. Wartość Dallas Cowboys szacuje się na 4,2 miliarda dolarów, a Yankeesów na 3,7 miliarda dolarów.

Podium uzupełnia Manchester United, z wynikiem 3,69 miliarda dolarów, co czyni Czerwone Diabły najbardziej wartościowym klubem piłkarskim na świecie. Przez ostatnie 4 lata pierwsze miejsce okupywał Real Madryt, teraz jednak spadł on na 3 miejsce, z wynikiem 3,58 mld. Druga jest FC Barcelona, której wartość szacuje się na 3,64 mld dolarów.

United wraca na pierwsze miejsce po 5 latach, z ogólnym dochodem szacowanym na 765 mln dolarów (513 mln funtów). Jest to więcej niż Real i Barca razem wzięci. Wspólny wynik hiszpańskich gigantów to 688 mln dolarów, aż o 77 mln mniej niż Man Utd.

Forbes podaje, że tak potężne wyniki finansowe klubu z Old Trafford to zasługa marketingu, na którym United zarobił aż 405 mln dolarów.

Barcelonie w zajęciu 2 miejsca pomógł kontrakt podpisany z firmą Nike, która to przygotowała stroje klubowe dla „Dumy Katalonii”. Wartość tej umowy ocenia się na 168 mln dolarów.

Największy gigant niemieckiej piłki, Bayern Monachium jest w tym rankingu na 15 miejscu, z wynikiem 2,7 mld a derbowy rywal United, Manchester City uplasował się na 35 miejscu.

Podobne artykuły

Oficjalnie: Phelan stałym asystentem Solskjaera!

adi87a

Luke Shaw Piłkarzem Roku! Podsumowanie gali Man Utd.

adi87a

Man Utd potwierdził terminy meczów przedsezonowych

Mateusz Motyka