Brexit może zaszkodzić Manchesterowi United

628-390-mourinho-manutd-8

Opuszczenie przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej, może działać na szkodę klubów Premier League, w tym Manchesteru United.

Brytyjczycy przestaną być częścią UE w 2019 roku. Wtedy to kluby z wysp będą musiały zacząć się stosować do przepisów FIFA, dotyczących sprowadzania niepełnoletnich zawodników.

Na ten moment United i reszta gigantów Premier League unika stosowania się do tego przepisu, ponieważ Wielka Brytania jest częścią European Economic Arena. Jednak po wyjściu z UE, Zjednoczone Królestwo może przestać być częścią i tej wspólnoty.

Przez to kluby z Premier League nie będą mogły ściągać zawodników poniżej 18 roku życia. Sprawia to, że skauci m.in United będą mieli problem ze znajdywaniem i sprowadzaniem młodych, obiecujących talentów. Takiego ograniczenia nie mają chociażby Real Madryt i FC Barcelona.

Gdyby przepis ten obowiązywał angielskie kluby wcześniej to do Manchesteru United nie mógłby dołączyć Paul Pogba, który w 2009 roku został sprowadzony na Old Trafford jako 16-latek.

– Brexit może działać na niekorzyść całego wyspiarskiego futbolu – przekonuje dyrektor dot. finansów United, Cliff Baty.

– Przez ograniczenie, jakie narzuci nam Brexit, potentaci z innych wielkich lig europejskich będą mieli nad nami przewagę. Będą mogli ściągać do siebie przyszłe gwiazdy, gdy te będą miały po 16-17 lat, a my będziemy do tyłu o 2 lata. To niesprawiedliwe.

Drugim problemem, który może nieść, ze sobą Brexit jest zmiana waluty jaką trzeba będzie płacić zawodnikom. Gdy Brytyjczycy wyjdą już z UE to zawodnicy grający w Premier League będą mogli otrzymywać wynagrodzenie zarówno w funtach jak i w euro. Wybranie tej drugiej opcji, przez kurs walutowy, będzie bardziej opłacalne dla zawodników, a mniej dla klubów.

– Może to być kolejnym problemem przy negocjowaniu kontraktów. Zawodnicy będą mogli wybierać między euro, a funtem. Wielu z tych, którzy przychodzą do nas z Europy, wolałoby dostawać wynagrodzenie w swojej walucie, czyli euro. To zrozumiałe, ale my nie będziemy już wtedy częścią Europy i dla nas najbardziej opłacalny będzie funt – twierdzi Baty.

– Oczywiście nie oznacza to, że przez to nie będziemy mogli nikogo kupić, bez przesady. Jednak utrudni nam to negocjacje z potencjalnymi zawodnikami.

Źródło:

Mirror

Dyskusja