Mourinho: Niektórym piłkarzom brakuje mentalności zwycięzców

628-390-mourinho-manutd-4

Jose Mourinho pracuje nad przywróceniem na Old Trafford mentalności zwycięzców, której jak sam przyznał niektórym jego zawodnikom brakuje. Portugalczyk dał jasno do zrozumienia, że część jego piłkarzy musi wyjść ze strefy komfortu i zacząć czuć odpowiedzialność za wygrywanie spotkań.

Triumf w zeszłorocznych rozgrywkach FA Cup był jedynym sukcesem Manchesteru United podczas 3 trudnych sezonów po odejściu na emeryturę Sir Aleksa Fergusona. 20-krotni mistrzowie Anglii dwukrotnie podczas tego okresu nie zakwalifikowali się nawet do Ligi Mistrzów, co skłoniło władze klubu z Old Trafford do zatrudnienia Jose Mourinho, którego celem jest przywrócenie Manchesterowi United należnego mu miejsca w angielskim i europejskim futbolu.

United ostatni raz było mistrzem w 2013 roku i z tamtego zespołu pozostało w klubie tylko 7 piłkarzy: David De Gea, Phil Jones, Chris Smalling, Antonio Valencia, Michael Carrick, Ashley Young i Wayne Rooney. Do wyprzedaży, która panuje w ostatnich latach na Old Trafford, Mourinho dodał dwóch kolejnych zawodników, Morgana Schneiderlina i Memphisa Depaya, kórych sprzedał w styczniu. W ostatnim czasie mówi się też o niepewnej przyszłości Luke’a Shawa i Anthony’ego Martiala. Menadżer Czerwonych Diabłów zapowiedział, że jego zespół ma czas do końca sezonu, by pojawiła się w nim mentalność zwycięzców.

– Mówiłem Wam to na pierwszej czy drugiej konferencji prasowej, kiedy stwierdziłem, że celem jest mistrzostwo, ponieważ uważam, że menadżer tego klubu nie powinien mieć innego stanowiska w tej sprawie. Byłoby mi łatwiej powiedzieć, że chcemy grać lepiej, że chcemy poprawić jakość gry, my chcemy poprawić relację pomiędzy zawodnikami i fanami. Chcę by fani znów poczuli się bardziej przywiązani do drużyny i jej stylu gry.

– Nie znałem zawodników zbyt dobrze. Nie wiedziałem, że niektórzy z nich mogą potrzebować czasu na oswojenie się z tym, ponieważ to powinno być naturalne: grać o zwycięstwo, brać odpowiedzialność za zwycięstwo i radzić sobie z presją gry o zwycięstwo. To coś co powinno być dla Ciebie naturalne w tym klubie, ale niektórzy piłkarze w drużynie tego nie mają. Oni potrzebują czasu by wyjść ze strefy komfortu, gdzie są chronieni, a celem powinno być zawsze zwycięstwo.

– Rozmawiałem o tym kilka razy z Panem Woodwardem i właścicielami klubu, nie musimy o tym rozmawiać codziennie, ponieważ doskonale znamy drogę, jak tego dokonać [przywrócić mentalność zwycięzców]. Myślę, że bardzo dobrym rozwiązaniem jest walka we wszystkich rozgrywkach w jakich gramy, ponieważ to pomaga. Gra po raz kolejny w finale, gra ponownie w fazie pucharowej Ligi Europy z pewną odpowiedzialnością za te rozgrywki. To są detale, które im pomogą – powiedział Mourinho.

Dyskusja