Eriksson: Chiny dobrym kierunkiem dla Rooneya

628-390-rooney-12

Były selekcjoner reprezentacji Anglii Sven Goran Eriksson przekonuje, że skoro Rooney osiągnął już wszystko co mógł w United to jego następnym krokiem powinien być transfer do Chin.

Rooney został najlepszym strzelcem w historii Manchesteru United dzięki bramce, którą strzelił we wczorajszym meczu ze Stoke City. Piękny gol z rzutu wolnego w ostatnich minutach był jego 250 dla Manchesteru United.

31-latek jednak w tym sezonie zagrał tylko w 8 meczach Premier League i coraz głośniej mówi się o jego odejściu z Old Trafford. Jednym z bardzo popularnych ostatnio kierunków transferowych jest Chińska Super League. Włodarze klubów grających w tej lidze oferują ogromne pieniądze, które skusiły już kilkunastu zawodników, a ostatnio z transferem do Chin silnie łączony był lider klasyfikacji strzelców Premier League – Diego Costa.

Sven Goran Eriksson, zapytany przez reportera BBC Radio Five, o to czy Rooney dałby się przekonać na taki transfer, odpowiedział:

– Decyzję o takim ruchu musi podjąć wspólnie z rodziną i agentem, ale w sumie czemu nie ? Dzisiaj Chiny to świetne miejsce do życia. Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś w Chinach to byłbyś zaskoczony wysokim standardem życia jaki tu teraz panuje.

– Jestem przekonany, że Rooney mógłby z powodzeniem grać w każdym klubie Chińskiej Super League – przekonuje Eriksson, który trenuje chińskie kluby od 2013 roku.

68-letni Szwed przekonuje, że w tamtejszej lidze wcale nie jest tak łatwo jak niektórym się wydaje.

– Wiele gwiazd  przychodzi tutaj i jest przekonana, że będzie lekko, łatwo i przyjemnie, że bez problemu zdobędzie 20, 25 goli. Jednak niewielu się to udaje.

Eriksson nie ma wątpliwości, że Rooney stał się właśnie legendą nie tylko Manchesteru United, ale i całej angielskiej piłki. W 2015 przegonił Sir Bobbiego Charltona w klasyfikacji najlepszych strzelców w historii reprezentacji Anglii.

– Wayne to wielki zawodnik, legenda futbolu. Jest na tym samym piedestale co Charlton, Denis Law i George Best. Najlepszy strzelec w historii kadry narodowej, a teraz także w historii Manchesteru United. Może grać na pozycji napastnika, fałszywej dziewiątki, środkowego pomocnika, skrzydłowego. Jest absolutnie fantastyczny. Może z wiekiem stracił trochę szybkości, ale wciąż ma tą boiskową inteligencję. Nadal jest ważny dla reprezentacji oraz dla swojego klubu.

Szwedzki trener nie zgadza się też z opiniami, że Rooney zawiódł oczekiwania. Gdy zaczynał karierę wielu było przekonanych, że już wkrótce będzie najlepszym piłkarzem na świecie, a ostatecznie Anglik nigdy tego poziomu nie osiągnął.

– Takie opinie są niesprawiedliwe. Wayne nigdy nie obiecał, że będzie najlepszy. Ciężko mu było o takie miano, ponieważ w podobnym okresie rozwinęły się kariery Ronaldo i Messiego, aktualnie najlepszych piłkarzy na świecie – kończy Sven Goran Eriksson.

Dyskusja