Image default
Klub

United grozi strata 20 milionów na umowie z Adidasem

Ed Woodward

Manchester United straci ponad 20 milionów funtów na umowie sponsorskiej z Adidasem, jeśli klub z Old Trafford nie zakwalifikuje się w tym sezonie do Ligi Mistrzów.

To drugi sezon, w którym niemiecki gigant odzieżowy sponsoruje Czerwone Diabły. Umowa pomiędzy klubem i firmą Adidas obowiązywać ma przez 10 sezonów i na jej mocy United ma zarobić 750 milionów funtów. W kontrakcie jest jednak zapis, który mówi iż w przypadku nie zakwalifikowania się do rozgrywek Ligi Mistrzów przez dwa sezony z rzędu, roczna wypłata dla klubu będzie mniejsza o 30%, czyli o ponad 20 milionów funtów.

United jest obecnie na 6 pozycji w Premier League z 6 punktami straty do TOP4, dlatego powyższy scenariusz jest bardzo możliwy.

W kontrakcie z Adidasem jest klauzula, która wchodzi w życie jeśli nie uda nam sie przez dwa lata z rzedu zakwalifikować do Ligi Mistrzów – powiedział szef biura finansowego United, Cliff Baty.

Dla przykładu jeśli normalnie byśmy otrzymali rocznie 70 milionów funtów, to kwota ta zostanie pomniejszona o 21 milionów funtów – dodał.

Brak udziału w Lidze Mistrzów w bieżącym sezonie miał już spory wpływ na finanse Manchesteru United. Dochód w pierwszym kwartale sezonu, do 30 września spadł o 3,4 miliona funtów (2,8%) do 120,2 milionów, wpływy z dnia meczowego spadły o 32,3% do 16,8 milionów funtów. Zysk był na poziomie 6,2 milionów funtów. Na mniejszy dochód względem poprzedniego sezonu może mieć też wpływ to, że w zeszłym roku o tej porze United miało rozegranych 3 mecze więcej na własnym stadionie.

Zadłużenie klubu wzrosło o 18% do 337,7 milionów funtów, na co głównie wpływ miało wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i osłabienie funta względem dolara.

Na nasze kwartalne wyniki finansowe wpływ ma brak naszego udziału w Lidze Mistrzów – powiedział Ed Woodward.

Wpływy reklamowe klubu wzrosły o 4,4% do 74,3 milionów funtów, a prognozowany roczny dochód ma wynieść 530-540 milionów funtów.

Podobne artykuły

Oficjalnie: Phelan stałym asystentem Solskjaera!

adi87a

Luke Shaw Piłkarzem Roku! Podsumowanie gali Man Utd.

adi87a

Man Utd potwierdził terminy meczów przedsezonowych

Mateusz Motyka