BBC: Zlatan i Pogba warci 10 dodatkowych punktów dla MU

628-390-zlatan-pogba

Zlatan Ibrahimovic i Paul Pogba są warci 10 dodatkowych punktów dla Manchesteru United w tym sezonie Premier League – informuje BBC powołując się na badania SAM (Sport Analytics Machine).

Statystycy z Uniwersytetu w Salford przeprowadzili testy, które miały pokazać ile punktów podopieczni Jose Mourinho są w stanie zdobyć bez Zlatana i Pogby, a ile z nimi i okazało się, że z tymi zawodnikami szanse United na mistrzostwo wzrosły o 4%.

SAM, to specjalistyczna sportowa maszyna analityczna zaprojektowana przez statystyków z Uniwersytetu Salford Centre for Sport Business. Urządzenie to wykorzystuje szereg algorytmów, które w zależności od licznych ustawień przewiduje wyniki rozgrywek sportowych.

Wyniki badań z United ze Zlatanem w składzie pokazały, że Szwed, który strzelił aż 38 goli w poprzednim sezonie Ligue 1 może zapewnić 8 dodatkowych punktów dla Czerwonych Diabłów.

Paul Pogba, który zaliczył aż 12 asyst dla Juventusu w poprzednim sezonie Serie A miałby za to zapewnić United dodatkowe 1.3 punkta, wiec w ogólnym rozrachunku obaj piłkarze mogą zapewnić klubowi z Old Trafford blisko 10 dodatkowych punktów w tabeli Premier League.

Gdyby United w poprzednim sezonie Premier League zdobyło o 10 punktów więcej, przesunęłoby się z piątego na drugą pozycje.

Atakujący zawodnicy robią największą różnicę na boisku i to tylko pokazuje jak wielki wpływ Ibrahimovic może mieć na drużynę – powiedział Ian McHale, Profesor Analiz Sportowych na Uniwersytecie w Salford.

Pogba za to jest bardzo drogi. Niektórzy sądzą iż jest on przepłacony i nasze statystyki pokazują, że nie będzie on miał tak dużego wpływu jak Zlatan. On jest jednak zakupem przyszłościowym i jeśli pomoże drużynie wejść do Ligi Mistrzów, to już będą to dobrze wydane pieniądze – dodał.

SAM bierze pod uwagę wiele czynników, jak choćby to czy drużyna gra u siebie czy na wyjeździe, siłę drużyn, które się ze sobą mierzą, oraz jakość i formę piłkarzy znajdujących się na murawie.

Źródło:

BBC

Dyskusja