Sky Sports: Kulisy transferu Pogby do United

628-390-pogba-manutd-7

Manchester United ogłosił wczoraj rekordowy transfer Paula Pogby, lecz wyścig o pozyskanie francuskiego pomocnika zaczął się trzy lata wstecz – informuje “Sky Sports”.

Zdaniem “Sky”, dialog pomiędzy Edem Woodwardem i agentem piłkarza, Mino Raiolą rozpoczął się, gdy tylko został on wiceprezesem w Manchesterze United. Po pierwszych rozmowach United bacznie obserwowało piłkarza, któremu pozwoliło odejść za jedyne 1,5 miliona euro. Na Old Trafford dostrzeżono szybki progres, jaki poczynił Pogba przez ostatnie 3 lata w wyniku czego stał się on priorytetowym celem transferowym na to lato.

Nie był to jednak łatwy do przeprowadzenia transfer, gdyż w grę wchodziła olbrzymia suma odstępnego, przez co negocjacje pomiędzy United, a Juventusem i przedstawicielami Francuza trwały aż dwa miesiące.

Reputacja Raioli znacznie wzrosła i zyskał on opinię twardego negocjatora oraz faceta, który chce jak najlepiej dla swoich klientów, dlatego po przeprowadzeniu dwóch transferów swoich klientów na Old Trafford, Zlatana Ibrahimovica i Henrikha Mkhitaryana, United wiedziało, że nie będzie łatwo wyciągnąć Pogbę z Włoch, lecz Raiola dołoży wszelkich starań by Francuz wrócił do Manchesteru.

Czerwone Diabły oferowały za niego takie pieniądze, jakich nikt nie oferował dotychczas za żadnego innego piłkarz,  lecz rzeczywistość była taka, że mimo gigantycznej oferty, przedstawiciele klubu musieli spędzić długie godziny na spotkaniach twarzą w twarz z Raiolą i jego prawnikami.

Prawa do wizerunku, sprawy podatków i specyfikacje kontraktu to wszystkie dziedziny, które Woodward i jego zespół dobrze opanowali przez ostatnie 3 lata, podczas których znacznie przebudował on United. Zdaniem “Sky Sports”, przeszkodą w finalizacji transferu było wynagrodzenie dla Raioli, jednak ostatecznie to Juventus jest stroną, która ma się rozliczyć z agentem Pogby. W wielu aspektach mistrz Serie A był zdeterminowany by postawić United trudne warunki, lecz ostatecznie przekonanie ich prezydenta, Andreę Agnelliego do zaakceptowania oferty w wysokości 105 milionów euro było jednym z łatwiejszych aspektów całej transakcji.

Zdaniem “Sky Sports”, odejście Pogby w 2012 nie odbyło się w tak złej atmosferze i przy tak ogromnym niezadowoleniu piłkarza, jak było to początkowo przedstawiane, ponieważ w takim wypadku nie byłoby możliwe sprowadzenie go z powrotem do “domu”, jak sam to określił.

Kolejną przeszkodą w sprowadzeniu Francuza na Old Trafford było poważne zainteresowanie ze strony Realu Madryt, który stale monitorował jego sytuację niemal do końca negocjacji Juventusu z United. Dla United pozyskanie Pogby jest jeszcze większym sukcesem, jeśli spojrzymy na to z tej strony, że zwyciężyli niepokonany dotychczas na rynku transferowym Real Madryt i jego trenera Zinedine’a Zidane’a, który jest wielkim fanem talentu 23-latka. Sukces Woodwarda i Mourinho przy transferze pomocnika Juventusu oznacza, że po raz pierwszy młoda gwiazda Światowego formatu wolała trafić na Old Trafford kosztem przenosin na Bernabeu.

Jeśli spojrzymy na to z perspektywy wiszącego nad Realem w najbliższym czasie zakazu transferowego i wyborze przez piłkarza gry w Lidze Europy, a brakiem udziału w tegorocznej Lidze Mistrzów, zrozumiemy jak wielki powód do dumy mają władze drużyny z czerwonej części Manchesteru i to nie tylko ze względu na pobicie transferowego rekordu Świata, ale także dlatego, że jest to chwila na którą cała Premier League czekała by pokazać Światu, że nie tylko La Liga jest kierunkiem, w którym zmierzają najlepsi piłkarze.

Przez ostatnią dekadę oglądaliśmy próby rodziny Glazerów, by United dorównało na rynku transferowym gigantom z Madrytu i Barcelony i transfer Pogby jest sygnałem, że ich działania w końcu przyniosły zamierzony efekt.

Wielkie znaczenie ma też zatrudnienie Jose Mourinho, który wniósł znacznie więcej niż zmiany na boisku. David Moyes miał także wsparcie finansowe zarządu, jak również Louis van Gaal, który potrafił przeprowadzić wielki transfer w postaci Angela Di Marii, lecz zaangażowanie Mourinho jest dużo większe.

Mourinho chciał Pogbę jako jednego z jego wielkiej czwórki i upewnił się on, że jego współpracownicy zrobią wszystko by Francuz znalazł się ponownie w drużynie United, co właśnie nastąpiło. Kolejną kluczową decyzją Mourinho jest to, kiedy umożliwi najdroższemu piłkarzowi Świata debiut w Premier League.

Źródło:

Sky Sports

Dyskusja